Wireless Network
Wireless Network

استاندارد های شبکه های وایرلس (بی سیم)

شبکه های وایرلس به شکل تصاعدی در حال گسترش هستند و شما به عنوان یک متخصص شبکه باید با یکسری استاندارد مربوط به شبکه های وایرلس آشنا باشید که در این مقاله توضیحات مختصری درباره هر یک از این استاندارد ها خواهیم داد .

یکسری استاندارها برای شبکه های بی سیم تعریف شده است که در زیر نام آنها را می بینید :

۸۰۲/۱۱ – ۸۰۲٫۱۱b را – ۸۰۲٫۱۱g را – استاندارد ۸۰۲٫۱۱n

اینها معروفترین استانداردهای شبکه بی سیم هستند گر چه امروزه بیشتر استانداردهای ۸۰۲٫۱۱g و ۸۰۲٫۱۱n رایج هستند. در موارد بسیار کمیاب نیز ممکن است هنوز از استاندارد ۸۰۲٫۱۱b استفاده شود ولی ۸۰۲٫۱۱a در هیچ کجا کاربرد ندارد .

استاندارد ۸۰۲٫۱۱a

از فرکانس ۵ گیگا هرتز استفاده می کند و تا ۵۴ مگابیت بر ثانیه نرخ انتقال داده سرعت دارد . توجه داشته باشید که این نرخ انتقال داده در بهترین حالت ممکن به دست می آید . چنین سوالی مطرح می شود که اگر این استاندارد داده را با سرعت ۵۴ مگابیت بر ثانیه منتقل می کند , چرا دیگر کاربردی ندارد ؟

دلیل این است که تا مسافت ۱۰۰ فیت بورد دارد و به راحتی سیگنال آن مسدود می شود . همچنین مسافت اگر کمی افزایش یابد مثلا فاصله به ۲۰ یا ۳۰ فیت برسد سرعت انتقال به طرز باورنکردنی کاهش می یابد .پس استفاده از آن با مشکلات زیادی روبرو است .

استاندارد ۸۰۲٫۱۱b

یکی از اولین استاندارهایی بود که به سرعت عمومی شد . از فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز استفاده می کند . یکی از مشکلات بزرگی که استفاده از این استاندارد در شبکه بوجود می آورد این است که دیوایس های بی سیم زیادی همچون دوربین ها و تلفن های بی سیم و… از این استاندارد استفاده می کنند و این امر موجب پدید آمدن تداخل سیگنال بین دو دیوایس شده . همچنین این استاندارد نرخ انتقال داده با سرعت ۱۱ مگابیت بر ثانیه را دارد گرچه سرعت بالایی نیست ولی به دلیل این که اکثر افراد برای استفاده از اینترنت در خانه از آن استفاده می کنند , نیاز آنها را برطرف می کند . همچنین این استاندارد مسافت ۳۰۰ فیت در فضای باز و ۱۰۰ فیت در فضای داخل را انتقال می دهد و دلیل این تفاوت این است که در فضای بسته داخل دیوار ها و سقف ها مانعی برای عبور سیگنال محسوب می شوند .

استاندارد ۸۰۲٫۱۱g

جایگزین مناسبی برای ۸۰۲٫۱۱b  بود و جالب است بدانید که ۸۰۲٫۱۱g قابلیت سازگاری و بازگشت به ۸۰۲٫۱۱b را دارد به همین دلیل است که بر روی بسیاری از دیوایس های نوشته شده است ۸۰۲٫۱۱b&g  به این معنی که توانایی استفاده از هر دو سیگنال را دارد . این ویژگی باعث شد که در صورتی شما یک مودم وایرلس ۸۰۲٫۱۱g خریداری کردید، نیازی به تعویض کلیه دیوایس های دیگر خود همچون کارت شبکه لپ تاپ نشوید . این استاندارد از فرکانس ۲٫۴ گیگا هرتز استفاده می کند و سرعت انتقال آن ۵۴ مگابیت برثانیه است همچنین مسافت ۱۰۰ فیت داخل و ۳۰۰ فیت فضای باز را انتقال می دهد .

استاندارد ۸۰۲٫۱۱n

آخرین استاندارد وایرلس ای که وجود دارد ۸۰۲٫۱۱n می باشد . این استاندارد یک تکنولوژی جالب توجه است زیرا از هر دو فرکانس ۲٫۴ و ۵ گیگا هرتز استفاده می کند . همچنین نرخ انتقال داده ۱۰۰ مگابیت برثانیه را دارد ولی واقعیت این است که در یک سناریوی کامل (در صورتی که همه چیز به خوبی تنظیم شده باشد و تداخل سیگنال را کاهش دهید و مسافت را کاهش دهید , همه کانال ها را در اختیار داشته باشید) به صورت تئوری سرعت تا ۶۰۰ مگابیت بر ثانیه نیز عبور می کند . همچنین این استاندارد تا مسافت ۱۰۰۰ فیت را انتقال می دهد .

این استاندارد از تکنولوژی به نام MIMO استفاده می کند. مخفف Multiple In Multiple Out و به این معنی است که در آن واحد و در یک لحظه بیش از یک سیگنال ارسال و دریافت شود و از این طریق سرعت بالاتری را خواهیم داشت .

اینها چهار استاندارد رایجی بود که بایستی با آنها آشنا می شدید . خوب است که با کانال هایی که این استاندارد ها استفاده می کنند نیز آشنا شوید .

استانداردهای b و g از کانال های ۱ تا ۱۱ استفاده می کنند و همانگونه که در تصویر زیر نیز می بینید فرکانس مرکزی هر کانال مشخص شده است . دلیل آن این است که هر کانال رنج فرکانسی ۳۰ مگاهرتز را دارد مثلا کانال ۱ که فرکانس مرکزی ۲۴۱۲ مگاهرتز را دارد , در حقیقت فرکانسی بین ۲۳۹۷ تا ۲۴۲۷ را دارد . به همین دلیل اگر شما بیش از یک WAP را در کنار هم داشته باشید نمی توانید از کانال های ۱ و ۲ و ۳ و ۴ به صورت همزمان استفاده کنید و با تداخل سیگنال مواجه خواهید شد و معمولا از کانال های ۱ و ۶ و ۱۱ به صورت همزمان استفاده می کنند.

 

استاندارد a نیز از یکسری کانال ها بهره می جوید که در تصویر زیر لیست آنها را مشاهده می کنید .